Inwestowanie w kryptowaluty: Co musisz wiedzieć

Świat kryptowalut może być onieśmielający dla tych, którzy chcą w niego zainwestować po raz pierwszy. Przy tak wielu różnych monetach do wyboru i nowych pojawiających się prawie każdego dnia, może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Ponieważ Bitcoin jest najbardziej znaną ze wszystkich kryptowalut, inwestowanie w inne monety - znane również jako altcoiny - może wydawać się ryzykowną propozycją. W końcu każdy, kto zainwestował w Bitconnect w szczytowym momencie, stracił swoje pieniądze. Jednak, podczas gdy istnieje ryzyko związane z każdym rodzajem inwestycji, potencjalne nagrody są znacznie wyższe niż w przypadku inwestowania w tradycyjne akcje. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w kryptowaluty przed zakupem.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to aktywa cyfrowe, które wykorzystują kryptografię do zapewnienia bezpieczeństwa. Innymi słowy, są one bezpieczne, ponieważ używają specjalnego algorytmu do ochrony danych i zapobiegania ich manipulowaniu. Są one również zdecentralizowane - żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje waluty. Zamiast tego jest ona przechowywana i utrzymywana przez sieć komputerów na całym świecie. Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin.

Był to pierwszy blockchain kiedykolwiek stworzony i jest używany jako waluta cyfrowa. Inne popularne rodzaje kryptowalut to Ethereum, Ripple, Stellar, Litecoin i Zcash. Wszystkie te kryptowaluty są zasilane przez technologię blockchain. Te cyfrowe waluty działają poza kontrolowanymi przez rząd walutami, takimi jak dolar amerykański lub funt brytyjski. Inwestorów przyciąga ich zdecentralizowana natura, jak również obietnica, że te waluty mogą być używane w miejsce fiat money do codziennych transakcji.

Czy powinieneś inwestować w kryptowaluty?

Przed podjęciem decyzji, czy powinieneś zainwestować w kryptowaluty, powinieneś zadać sobie dwa pytania: Czy możesz sobie pozwolić na utratę pieniędzy, które inwestujesz? Czy rozumiesz wszystko na temat tej inwestycji? Jeśli możesz odpowiedzieć "tak" na oba te pytania, to prawdopodobnie jesteś gotowy, aby podjąć zanurzenie. Jeśli jednak nie jesteś pewien niczego, powinieneś wstrzymać się z inwestowaniem.

W rzeczywistości zakup kryptowalut jest niezwykle ryzykowny, a inwestowanie powinno odbywać się tylko jako część zdywersyfikowanego portfela. I, oczywiście, powinieneś inwestować tylko to, co możesz pozwolić sobie na utratę. Ponieważ inwestujesz w kryptowaluty, wartość twojej inwestycji będzie wzrastać i spadać w ciągu roku. Mogą być nawet chwile, kiedy spadnie o 50% lub więcej. Musisz więc być gotowy do jazdy po wzlotach i upadkach, a nie panicznie sprzedawać, gdy tylko ceny spadną.