Jak ćwiczenia fizyczne mogą wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

W dzisiejszych czasach dzieci są bardziej podłączone do sieci i mniej aktywne niż kiedykolwiek wcześniej. W rzeczywistości przeciętne dziecko spędza ponad siedem godzin dziennie przed ekranem - to więcej czasu niż na sen. Badania wykazały, że brak ruchu w dzieciństwie może mieć negatywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie mózgu w późniejszym życiu, a obniżony poziom aktywności wiąże się z mniejszymi zdolnościami poznawczymi, większym ryzykiem otyłości i częstszym występowaniem cukrzycy typu 2. Jednak skutki braku aktywności fizycznej dla rozwoju mózgu dziecka są odwracalne dzięki regularnym ćwiczeniom.

Co się dzieje, gdy dzieci nie ćwiczą?

W dzisiejszym społeczeństwie dzieci spędzają więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych, a mniej na świeżym powietrzu niż kiedykolwiek wcześniej. Bez regularnej aktywności fizycznej wiele umiejętności poznawczych, które mają kluczowe znaczenie dla uczenia się i rozwoju, nigdy nie jest w pełni rozwiniętych.

  • Wpływ braku aktywności fizycznej jest widoczny w wynikach dzisiejszych uczniów, z których wielu wykazuje się umiejętnościami czytania, pisania i arytmetyki poniżej średniej.

  • W rzeczywistości już w przedszkolu dzieci, które są mniej aktywne fizycznie, częściej osiągają niższe wyniki w czytaniu, pisaniu i matematyce niż ich bardziej aktywni rówieśnicy.

Dzieci mniej aktywne częściej uzyskują także gorsze wyniki w czytaniu, matematyce i naukach przyrodniczych w gimnazjum, a także rzadziej kończą szkołę średnią. Coraz więcej badań wskazuje, że dzieci, które ćwiczą, są nie tylko mądrzejsze, ale także szybciej przetwarzają informacje i szybciej je przypominają sobie w dorosłym życiu. Dobra wiadomość jest taka, że zapewnienie dzieciom ruchu nie musi być trudne ani kosztowne - wymaga jedynie odrobiny planowania.

Jak ćwiczenia wpływają korzystnie na mózg?

Wykazano, że ćwiczenia fizyczne zwiększają objętość istoty szarej w mózgu, szczególnie w obszarach związanych z pamięcią, uwagą, nastrojem i zdolnościami językowymi. Mówiąc prościej, im więcej się ruszasz, tym bardziej Twój mózg może się rozwijać. Ćwiczenia fizyczne powodują także uwalnianie endorfin - substancji chemicznych w mózgu związanych z uczuciem szczęścia i dobrym samopoczuciem. Badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą mieć nawet silniejszy wpływ na nastrój niż leki antydepresyjne. Ćwiczenia poprawiają również przekazywanie sygnałów przez neurony w mózgu, co pozwala na szybsze przetwarzanie informacji i szybsze przypominanie sobie ich w dorosłym życiu.